מה סכום המע"מ שיחול על חברה ישראלית שמכרה סחורה לקונה ישראלי בחו"ל?

מח' מיסוי אליוט ארצי את חיבה פתרונות מיסוי בע"מ

שאלה:

 

חברה ישראלית ( המתווכת ) רוכשת בסין סחורה ב-100 $   F.0.B.

הקונה הישראלי מקבל את הסחורה בחו"ל ומשחרר אותה בארץ באמצעות חשבונית ללא מע"מ שנתנה לו החברה הישראלית

ע"ס $130 .

הקונה משלם בעצם מע"מ על הסך של 130 $ הכולל את הרווח של החברה הישראלית המתווכת.

החברה הישראלית (המתווכת) הרוויחה 30 $, האם היא צריכה לשלם מע"מ על סכום זה ?

 

תשובה:

 

בהתאם לסעיף 30(א)(5) לחוק מע"מ ינתן מע"מ בשיעור אפס במידה והשירות הוא לתושב חוץ, ואם תושב ישראל גם צד לו במידה ומחיר השירות כלול במחיר העסקה לצרכי יבוא:

5)     מתן שירות לתושב חוץ, למעט שירות ששר האוצר קבע לענין זה; לא יראו שירות כניתן לתושב חוץ כאשר נושא ההסכם הוא מתן השירות בפועל, נוסף על תושב החוץ, גם לתושב ישראל בישראל [עד תיקון 23 נאמר: לא יראו שירות כניתן לתושב חוץ כאשר נושא ההסכם הוא מתן השירות בפועל לתושב ישראל בישראל], לשותפות שרוב הזכויות בה הן של שותפים תושבי ישראל או לחברה שלענין פקודת מס הכנסה רואים אותה כתושבת ישראל, אלא אם הוא שירות שתמורתו מהווה חלק מערך הטובין שנקבע כאמור בסעיפים 129 עד 133ט לפקודת המכס, לפי העניין;

לא נראה סביר שהלקוח יקבל גם רשומון יבוא על 130 וגם חשבונית (עם או בלי מע"מ) על 30 מהמתווך, יש אפשרות להציג את העיסקה כך שלמעשה חשבונית התיווך אמורה להיות לספק ואז אין צורך להסביר למה חשבונית לתושב ישראל היא בעצם שירות לתושב חוץ וניתן יהיה להגן על עמדה לפיה התיווך זכאי למע"מ בשיעור אפס לאור העובדה שהוא חלק ממחיר העיסקה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support