מהו נוהל קבלת תרומה במוצרים שמקבל מלכ"ר?

מח' מיסוי אליוט ארצי את חיבה פתרונות מיסוי בע"מ

שאלה:

 

עמותת ספורט מקבלת תרומה של צעיפים ומוצרים שונים מאחד האוהדים.

לעמותה חשוב מאוד להקפיד על ניהול ספרים תקין.

 

כיצד יש לרשום את הפעולה כאשר לא ניתן להעריך את שווי השוק או העלות של התרומה?

האם יש להוציא קבלה ומה לרשום בסכום ?

האם יש לרשום את הקבלה גם כהכנסה וגם כקניה?

 

 

תשובה:

 

 

בתשובתנו נתייחס לנקודת מבטן של המלכ"ר ולנקודת מבטו של התורם:

לעניין אופן רישום ההכנסה נראה כי אין מנוס מלהעריך באופן כלשהו את שווי התרומה על מנת להנפיק קבלה בהתאם ולרשום את ההכנסה.

במקביל ישנה לרשום את הקניות – ראה לעניין זה הנחיות חוזר מ"ה 38/92

מ"ה 38/92 ניהול פנקסים ע"י מוסדות ציבור ומלכ"רים. מיסים ו/6 ג-4  מיסים ו/6 ג-4

       4.3  רישום הכנסות והוצאות

              4.3.1  שיטת הרישום בספרים

                     מוסד החייב לנהל ספריו עפ"י השיטה  הכפולה  יפתח  חשבון

                     נפרד לכל אחד מסעיפי ההכנסות  וההוצאות  שלהלן,  בפקודת

                     היומן יפורטו שם המשלם או הנותן ומספר מזהה

מ"ה 38/92 ניהול פנקסים ע"י מוסדות ציבור ומלכ"רים. מיסים ו/6 ג-4  מיסים ו/6 ג-4  מיסים ו/6 ג-4

         4.4  ספר כרוך לרישום תרומות בשוה כסף

              כל תרומה בשוה כסף למוסד תרשם בספר כרוך. הרישום יכלול  את  שם

              התורם, מספר מזהה, כתובתו, תיאור התרומה ושוויה.

זה המקום לציין כי לעניין רישום תרומות בשווה כסף יש לבצע רישום גם במסגרת טופס 1217א.

נקודת מבטו של התורם – ראה ה"ב 3/01

נוהל בדיקה וכללים לקביעת התרת זיכוי ממס בגין תרומה למוסד ציבורי עפ"י סעיף 46 לפקודת מס הכנסה (ה"ב 3/01). מיסים טו/2 ג-16 מיסים טו/2 ג-16

ב.     תרומה בשווה כסף -מלאי עסקי

נישום שתרם מלאי עסקי, יחוייב במס בגין הרווח הנובע ממכירה עפ"י סעיף 85 לפקודה. שווי התרומה לצורך חישוב הזיכוי יהיה סכום השווי שנקבע עפ"י סעיף 85 לפקודה

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support