האם מגיעות לגבר נקודת זיכוי עבור פעוטות, כשבני הזוג אינם נשואים?

מח' מיסוי אליוט ארצי את חיבה פתרונות מיסוי בע"מ

שאלה:

 

גבר חי עם אשה ללא נישואים. כעת נולד להם ילד. האם מגיעות לו נקודות זיכוי בגין ילדים פעוטים (עד שימלאו לפעוט 4 שנים)?

 

תשובה:

 

הוראות סיעף 66(ג)(5) לפקודת מס הכנסה (נוסח חדש), התשכ"א – 1961, קובעות כי:

"(5)      הגבר יהא זכאי, כנגד המס החל על הכנסתו מיגיעה אישית, לנקודות זיכוי בעד כל אחד מילדיו שהם פעוטות, כלהלן:

(א)     נקודת זיכוי אחת בשנת לידתו של הפעוט ובשנת המס שבה מלאו לו שלוש שנים;

(ב)     שתי נקודות זיכוי בשנת המס שלאחר שנת לידתו של הפעוט ובשנת המס שלאחריה;

לעניין זה, "פעוט" ו"שנת לידה" – כהגדרתם בסעיף 40(ב)(3)."

ניתן לראות כי על פי הנוסח הלשוני של הסעיף הם אינם בחרו להשתמש במונח "בן זוג", אלא "גבר" ולפיכך עמדתנו היא גם זוג שאינם נשואים זכאי האב לנקודת הזיכוי בשל ילדיו.

אולם, ייתכן כי פרקטית תתקשה רשות המיסים לקלוט את הנתון (במידה ומדובר בשכיר יהיה יותר קל כי המעביד מזין את נקודת הזיכוי ומומלץ שהמעביד יבקש הצהרה בדבר הזכאות לנקודת הזיכוי).

 

כל האמור בתשובתנו זו אינו מהווה חוות דעת, מדובר בסקירה בסיסית של הוראות החוק והפסיקה בהתאם לנתונים הבסיסיים אשר הוצגו בשאלתך.

אין האמור בתשובתנו מכדי להוות ייעוץ משפטי, לצורך חוות דעת בנושא, לצורכי הסתמכות  הינך מוזמן לפנות למשרדנו.

 

 

ארצי את חיבה פתרונות מיסוי בע"מ

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support