בדרך כלל לא ניתן לדרוש מע"מ מלא עבור רכישת אופנוע

תשובת מחלקת מיסוי אליוט על הכללים לתביעת מע"מ (מס תשומות) עבור רכישת אופנוע והשימוש בו

מח' מיסוי אליוט ארצי את חיבה פתרונות מיסוי בע"מ

שאלה:

 

האם ניתן לדרוש מע"מ מלא ברכישת אופנוע?

 

 

תשובה:

 

מתוך אתר רשות המיסים:

ניכוי מס תשומות בגין רכישה או יבוא אופנוע –
קטנועים ואופנועים אינם בגדר "רכב פרטי" כמשמעותו בתקנה 1.
יחד עם זאת בהתחשב באופי השימוש המעורב באופנועים וקטנועים יש להחיל בגין רכישתם (לרבות יבואם או השכרתם) את הוראות תקנה 18 כאמור בסעיף 5 לעיל.

במילים אחרות, שימוש באופנוע אשר אינו ניתן לייחוס מסוים יזכה את העוסק בניכוי מס יחסי, כך שבמקרים בהם עיקר השימוש הוא לצורכי העסק (כגון שליחויות וכו') יוכר 2/3 ממס התשומות, בעוד שביתר המקרים יוכר ניכוי של 25% ממס התשומות.

במקביל, מכירת האופנוע בעתיד ע"י העוסק תחויב במס באופן יחסי למס התשומות שנוכה, כאמור בסעיף 31 (4) לחוק.

כפי שאתה רואה אין קביעה כי תשומות בגין אופנוע אינן מותרות בניכוי כמו ברכב פרטי אלא שיש להחיל את הוראות תקנה 18 לאור השימוש המעורב לכאורה ע"פ עמדת רשות המיסים.

עמדה זו רלוונטית הן ביחס לרכישה והן ביחס להוצאות השוטפות.

זה המקום להעיר כי זוהי עמדתה של הרשות וכי מקום שניתן להוכיח שימוש מובהק לצורך עיסקי בלבד כגון אופנועי משלוחים אשר נשארים אך ורק בבית העסק ניתן להגן על העמדה לפיה אין המדובר בהוצאות מעורבות ולפיכך אין להחיל כלל את תקנה 18.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support