פירוק מרצון של חברות בע”מ שאינן פעילות

הכותב: עו"ד דניאל זולוטוביצקי, מתמחה בקניין רוחני, דיני אינטרנט ומשפט מסחרי

במרוצת השנים בהוויה העסקית הישראלית רבים המקרים בהם נפתחות חברות פרטיות חדשות ברשם החברות אך בפועל, מסיבות שונות, לא מבוצעת בהן שום פעילות או לחלופין נעשית פעילות מאוד נקודתית שמופסקת בשלב כלשהו.
מתוקף כך דואגים מנהלי החברה לסגור את התיקים הרלוונטיים ברשויות המס אך מסיבות כאלו ואחרות לא מבוצע על ידם שלב פירוק החברה מרצון מול רשם החברות עצמו.
הוראות החוק קובעות כי כל עוד החברה לא נסגרה סופית ברשם החברות (חוסלה) חייבת היא בתשלום אגרה שנתית וכן בהגשת דוח שנתי באופן שוטף. ככל והחברה לא חוסלה סופית תמשיך היא לצבור חוב אגרות מדי שנה. 
חשוב לציין כי אי תשלום האגרה השנתית או אי דיווח נחשבות כהפרת החוק במסגרתה יוטלו הן על החברה והן על מנהליה (באופן אישי) סנקציות וקנסות כספיים בסדר גודל של אלפי שקלים עד מאות אלפי שקלים. זאת ועוד, בשנים האחרונות העביר רשם החברות את הטיפול בחובות של החברות הלא פעילות (שלא חוסלו) לגבייה ישירה ע"י המרכז לגביית קנסות. 
לפי האמור קיימת חשיבות רבה לפעול ביעילות ובזריזות לשם פירוק חברות מרצון שאינן פעילות מול רשם החברות, שכן אין כל הצדקה להמשך קיומן במיוחד שהן צוברות חובות ומהוות נטל על מנהליהן שבמקרים

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support