הגבלת שימוש במזומן – ההשלכות על בעלי עסקים

הכותבת: עו"ד ורה אורמן*

המדינה הכריזה מלחמה בהון השחור, ההון שמשמש לפשיעה חמורה, העלמות מס ומימון טרור. במסגרת המלחמה, החל מיום 01/01/19 יכנס לתוקף חוק חדש (שחלק מהוראותיו ייכנסו לתוקף במועדים מאוחרים יותר) – החוק לצמצום השימוש במזומן, התשע"ח-2018.

עבור אלה שעושים עסקים עם תושבי השטחים, תחולת החוק תעוכב למשך שלוש שנים, עם אפשרות להארכה נוספת של שלוש שנים.

החוק מטיל הגבלות על שימוש במזומן הן על בעלי עסקים והן על אנשים פרטיים, כאשר במקרה של אנשים פרטיים, ההגבלות מצומצמות יותר.

ככל שזה קשור לבעלי העסקים, ההגבלות הן כדלקמן:

בעלי עסקים לא ישלמו ולא יקבלו תשלום במזומן בגין השירות שלהם או המוצר, כאשר בסכומים העולים על 11,000 ש"ח (ההגבלה במקרה של אנשים פרטיים הינה על תשלום במזומן או קבלת מזומן בסכומים שעולים על 50,000 ש"ח).

בעסקים מתחום התיירות, המגבלה היא על קבלת תשלום מתייר בסכום שעולה על 55,000 ש"ח.

הגבלה נוספת היא בתחום ההמחאות והגבלת העברתם לאחר – הסבה.

בעל עסק לא ייתן ולא יקבל שיק, כאשר החלק שבו צריך לכתוב את שמו של מי שלפקודתו ניתן השיק נותר ריק. דהיינו, תום עידן השיקים הפתוחים, כל שיק שישולם באמצעותו במסגרת שירותים עסקיים יירשם על גביו לפקודת מי הוא ניתן (ההגבלה במקרה של אנשים פרטיים חלה אך ורק על שיקים, שסכומם עולה על סך של 5,000 ש"ח).

כאשר השיק רשום לפקודת אדם כלשהו, אך מועבר לאדם אחר, במקרה זה, החוק מחייב את מי שהסב אותו לכתוב את שמו ואת מספר ת.ז. שלו.

יודגש, כי בנקים שיקבלו לפירעון שיקים המפרים את הוראות החוק, לא ייפרעו אותו, שכן החוק קובע סנקציות נגד הבנק.

חובה נוספת המוטלת מכוח החוק על בעלי העסקים, היא החובה לתעד את אמצעי התשלום, באמצעותו שילם או קיבל תשלום. בשלב זה לא ברור, מה הוא האופן שבו יש לתעד את אמצעי התשלום, אך מומלץ לשמור מסמכים המעידים על אופן שבו בוצע התשלום (העתקי ספח של כרטיסי אשראי, צילומי שיקים, או רישום על גבי חשבונית כי שולם במזומן).

מפרי החוק יהיו חשופים לעיצומים כספיים או לכתב אישום מהמדינה, ורצוי להפנים את הוראותיו, ולפעול על פיהן.

למי שעוסק בתחום מתן הלוואות, הוראות החוק שונות ויש לבחון אותן במיוחד עבורם.

*עו"ד ורה אורמן, כותבת ומרצה, מנטורית לעסקים, חברת ועד מנהל בהתאחדות היזמים בישראל, מייעצת ליזמים עולים ברשות העלייה בעיריית תל אביב, ומלווה עסקים וחברות להצלחה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support